Карстовият комплекс ”Злостен”, който е обявен за природна забележителност и включва в себе си редица обявени по-рано защитени територии. Намира се в землищата на гр. Котел и селата Медвен и Ябланово и обхваща площ от 343.7 хектара. Природо-обособен с цел запазване на характерните земни форми, пещери, понори и други карстови образувания, вековна букова гора, както и местности с историческо значение.
От скалните феномени най-голям интерес представлява „Чатал кая”. Пещерите в района на „Злостен” са особено многобройни и дълбоки, с красиви сталактитни и сталагмитни образувания. Най-известни са пропастна пещера – „Ледника” с дължина 1111 м. и дълбочина – 242 м. , „Четиридесетте корита” – пещера с дължина 103 м. , „Су баттъ” с дълбочина 58 м., където изчезват под земята водите на бистър планински поток и други.
„Мъгливата” пещера е наречена така, защото много често нейният вход е обвит в мъгла. Тайнствената атмосфера около нея и богатството на сталактити я превръща в изключително интересен обект. В местността се намира и историческото място „Злостен”, където е разположена пещерата „Раковски” носеща името на българския революционер Г. С. Раковски.
Името Злостен идва от стръмните скалисти склонове и пропасти – зли стени. Раковски го назовава Зло стенье. Цялата местност е покрита с вековна букова гора. Върховете и възвишенията тук не са наредени в обикновена симетрия на главната планинска верига, а са разделени от пролома на две групи: от северната страна главни върхове са Св. Илия и Сухо бърдо, а от другата Злостен и Луми дял. Тук всичко е легенда. Легенди се разказват за съкровища скрити някога в незнайни времена. Злостен е забележителен карстов район с около 30 пещери. Тук се намира пещерата Ледника – пропастна пещера с денивелация 242 м. – седмата по дълбочина в България. Тук се намира и пещерата, в която през 1854 г. Г. С. Раковски започва да пише своята поема „Горски пътник”.
Местоположение
Карстов комплекс „Злостен” отстои североизточно от гр. Котел на 3 ч. път пеша. Тръгва се от гр. Котел по шосето за гр. Омуртаг. След последните сгради на града се завива надясно по моста над река Глогова. Пресича се реката и се върви на североизток през обширни ливади където маршрута е лек и е истинско удоволствие през лятото. На изток се открива хубава панорама към Белите брегове, връх Свиниря, а още по надясно е връх Коминчето. Ниско в долината на реката е Барутеното кладенче. На югозапад се изправя връх Разбойна. Следва се маркировката, като в този участък се дублира с маркировката на Е-3 (нац. маршрут Ком – Емине). Откриват се красиви панорами и ландшафти. Стига се до дерето на река Врански дол. Пътеката навлиза във вековна букова гора, като се достига до чешмичка. За около 30 мин. се излиза на билната седловина източно от в. „Козяк”, на която има средновековна крепост с останки от църквата на св. Никола.
Старобългарският произход на тази крепост е безспорно установен от една намерена там керамична плоча с български надпис. На североизток друга крепост , наричана Римското кале наблюдава пътя от усамотеното си скалисто гнездо. В съседство с крепостта има останки от стари жилищни и други постройки – останки от старобългарско строителство , около пътя свързващ в древността старите български столици Плиска и Преслав със Сливен и от там към средното течение на река Марица. По-нататък пътя навлиза в стара букова гора. Маршрута криволичи между вековни корени и полянки от папрати докато излезе на откритата поляна „Козяк”. От там навлиза отново в гората следвайки туристическата маркировка. Така се достига до местността „Арпалъка”. След това се продължава през гората като се лъкатуши вляво и дясно докато се достигне до местността Злостен. Когато стигнете до края на маршрута на отвесен скален венец дъхът ви спира от величествена панорама, която се открива пред вас. Злостен е забележителен карстов район обявен за природна забележителност и историческо място свързано с имената на Панайот Хитов, Хаджи Димитър, Вълчан войвода, Георги Раковски и много други оставили следа в историята ни. В местността има множество пещери (около 30) и понори за които се разказват митове и легенди. По маршрута има кът за отдих с място за хранене, пейки, панорамни площадки, места за фотографиране. Степента на запазеност на околната среда е добра, препоръчва се водач.