На около 2,5 км южно от град Стрелча , Пловдивска област, в Средна гора са руините на Стрелчанското кале. . То се издига на десния бряг на река Стрелчанска Луда Яна върху самостоятелно обособен хълм, заобиколен от три страни отреката. Крепостните стени ограждат правоъгълно пространство с дължина 140 и ширина 60 м и почти по цялото си протежение (с изключение на къс участък на северозапад) са двойни. Разстоянието между двете стени е от 3,5 до 7,5 м, като вътрешната от тях следва очертанията на билната заравненост, а външната е построена върху склона на хълма. Двойните крепостни стени са дебели по 1,5 м, а единичният зид от северозапад, където е бил и главният вход на крепостта, е дебел на места до 2,5 м.
Крепостните стени са изградени от ломени камъни със спойка от бял хоросан. По-голямата част от тях са значително разрушени, но на отделни места са запазени на височина до 8 м над земната повърхност. В по-стръмните участъци на терена са подсилени с контрафорси, а за подобряване на отбранителните им възможности на няколко места е имало бойни кули. Във вътрешността на крепостта личат следи от постройки, а по повърхността са разпръснати много фрагменти от керамика. Намирани са и много метални върхове за стрели.
В средновековните писмени извори липсват сведения за тази крепост, затова за нейното възникване и историческа съдба можем да съдим само по видяното на терена. Крепостта вероятно е построена през IX в. и е просъществувала до края на XIV в., когато България пада под османско владичество.
Стрелчанското кале се намира на 2,5 км южно от град Стрелча в м. Галата. До него се отива за около 35 мин пеша. Особено интересен обект за посещение край гр. Стрелча е Жаба могила — една от най-големите проучени тракийски могили в България. Във вътрешността и бе разкрита тракийска гробница от VI—V в. пр. н. е.