Крепост Судинград

На 5 км югозападно от село Мусомища, Благоевградско, върху остър скалист хълм със стръмни, труднодостъпни склонове се издигат руините на крепостта Судинград.

В подножието и личат сравнително добре запазени участъци на калдъръмен път, част от пътното трасе по долината на река Места, което е свързвало Тракия с Беломорието. Археологическите наблюдения показват, че в изграждането на кре­постните съоръжения е имало два строителни периода. При първия стената е градена с местен ломен камък и спойка от червен хоросан. Дебелината и е 1 м, запазената височина надхвърля 1,5 м, а в севе­роизточния и край струпани камъни маркират основите на кръгла ку­ла. При втория строителен период стената на места стъпва върху пър­вата, другаде е долепена до нея, а в отделни сектори е изградена на известно разстояние. За спойка е използван бял хоросан. Червеният хоросан е използван предимно през IV—VI в., а белият — през сред­новековието, ето защо построяването на първата стена трябва да от­несем към късноантичната епоха, а втората — към българското сред­новековие.

По стръмните ерозирани части на хълма може да се види значител­но количество останки от битова и строителна керамика, чиито особе­ности позволяват да ги датираме от късната античност до XIV— XV в. Те потвърждават датировката на крепостните стени и времето ча използване на крепостта.

За съдбата на Судинград писмените извори мълчат.

Село Мусомища се намира на 3 км югоизточно от гр. Гоце Делчев , Софийска област. Крепостта Судинград отстои на 5 км югозападно от селото в местност, носеща същото име. Заслужава да се посети и римският град Никополис ад Нестум (6 км източно от Гоце Делчев), чиито крепостни стени са ограждали 130 000 м 2 площ. Съществува­нето му е отбелязано в географията на Птолемей (II в.) и от християн­ския писател Сократ (V в.). На територията му са проведени частични археологически разкопки.

error: Content is protected !!