Град Радомир е разположен в северозападния край на едноименната си котловина, на 701 м надморска височина. Отстои на по 42 км от София, Кюстендил и Дупница, на кръстопътя Скопие-Кюстендил-Радомир за София и от Радомир за Самоков и Брезник-Трън.
Наследник на тракийско селище и на римския град – попътна станция Елеа, на пътя от Сердика /София/ за Пауталия /Кюстендил/. При разкопки се разкриват римски вили, чиито собственици са притежавали големи участъци земя, рудни находища и много добитък. През VII-VIII век тук възниква славянско селище. От IX в. е в пределите на България. Вероятно раждането на днешния град да е през Самуиловия син Радомир /Гаврил-Радомир/. Градът е отбелязан в редица документи като Мрачката грамота от 1347 г. на цар Иван Александър. Някои чужди документи говорят, че радомирци са участвали във войската на Владислав Варненчик и Ян Хуниади през 1444 г. срещу турците.
През XVI и XVII в. Радомир е бил известен с овцевъдството и давал за турската армия по 15-20 хиляди овце. Според К. Иречек Радомир е бил център на кадилък, но все още не е имал особено административно-стопанско значение. Той бил настрани от по-важните пътища. Едва с прокарването на новото шосе по долината р. Струма към 1866 г. особено след Освобождението, когато става гара на жп линията София-Кюстендил, а по-късно и възел на линията Дупница-Горна Джумая, се забелязва известно оживление. За това принася и избирането му за околийски център. И все пак Радомир остава в икономическа и културна сянка на Перник и София. За тези градове Радомир и околията му дават много изселници за мините, за фабриките и за Кремиковци. За времето от 1926 до 1956 г. населението на Радомир се колебае около 6 хил. души, в 1956 г. е 6709 ж, а в 1992 г. – 16890 ж. Бързият скок в последните десетилетия се дължат на прерастването на Радомир от аграрно-занаятчийски в промишлено-транспортен център. В града преобладавала тежката промишленост
ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ ОКОЛО РАДОМИР
Природен резерват „Острица
Природна забележителност „Янковец“
Природна забележителност „група вековни дървета”
Водопад „Бучалото“
Стойова къща
Църква „Св.в.м. Димитрий“
Комплекс късносредновековна църква „Св. Петка“ и килийно училище с. Радибош