Град Мездра е разположен по левия терасиран бряг на река Искър, при изхода и от Старопланинския Искърски пролом. Тук се вливат в Искър реките Моравешка и Върбешка, които отварят пътища за Враца и Върбешница. Надморската височина на града е 210 м. Отстои на 14 км от Враца, на 88 км от София и 36 км от Ботевград.
Мездра е наследник на старо селище, остатъци от което се намират в югозападната част на града в м. Калето. Тук е имало крепост, която е пазела пътищата към Враца, София и др.
Съвременното селище възниква като гарово-транспортно средище във връзка с прокарването на жп линия София-Варна. Тогава Мездра се развива като основен вносно-износен пункт за цяла Северозападна България. Значението на Мездра нараства през 1913 г., когато се построява линията Мездра-Враца-Бойчиновци и Брусарци за Лом, а през 1923 г. и до Видин. Увеличава се транзитният трафик през Мездра за пристанищата Варна, Русе, Лом и Видин. При Мездра се събират важни шосейни пътища за София, Враца, Ботевград и през Кремена за Роман.
В гаровото селище се откриват мелници, фабрики за платове, спирт, растителни масла, бояджийски и други работилници. Докато през 1880 г. жителите са били само 86, през 1946 г. са 2979, 1985 г. – 13 709 и през 1992 г. – 12 990 души. От 1953 г. на Мездра са признати градски права.
Мездра измени икономиката си, а с нея и териториалната си структура и физиономия. Няма и помен от това, което преди 120 години тук е видял пътешественикът Ф. Каниц, който описва Мездра като малко селище с кални пътища и неугледни къщи. Днес Мездра е модерен град, разположен амфитеатрално по терасите на р. Искър и хълмовете между Моравешка и Върбешнишка бара.
Мездра е изходен пункт за екскурзии по Искърския пролом, към природните феномени “Ритлите”, Черепишките скали и Черепишкия манастир.
Забележителности в град Мездра
Археологически комплекс “Калето”датиран от IV в. пр.н.е
Художествена галерия