Маноиловската пещера е най-големият подземен бисер на Дъбрашкия карстов район в Родопите. Тя е втората по дължина пещерна система в Рило-Родопския масив и се нарежда на 16-то място между най-дългите български пещери. Легенда свързва името и със средновековния отшелник Маноил. В нея се криели и хайдути. Тя не е пощадена от местните иманяри.
Маноиловската пещера е разположена на десния долинен склон на река Рибновско дере, при надморска височина 1182 м, в основата на висок 22 м скален венец.
Първите изследователи на пещерата са пещерняците П. Берон, С. Пенчев и С. Андреев, които през 1960 и 1971 г. са успели да проникнат на 1026 м в утробата на пещерата. По-късно (1975—1978 г.) пещерата е изследвана комплексно по време на 10 пещерни експедиции, в които участвуват студенти — географи и геолози, от СУ „Климент Охридски”. Под ръководството на П. Стефанов са направени план, надлъжни и напречни профили и са проведени комплексни спелеоложки изследвания.
Входът на Маноиловската пещера е отворен на север. Той има размери 7,5 на 2,5 мие разположен на 4,3 м над леглото на Рибновско дере. Пещерата е двуетажна. Етажите и се разклоняват на 300 м от входа. Общата и дължина е 2016 м. Тя е низходяща, с обща денивелация 112 м. Дължината на горния, предимно сух етаж, е 1229 м, с денивелация от входа 60 м.
По долния стаж на Маноиловската пещера текат води на р. Рибновско дере, които близо до с. Рибново се появяват на земната повърхност като малки карстови извори . Дължината на подземния път на реката е вероятно 4500 м с денивелация 202 м.
Водният етаж на пещерата представлява каскада от коридори, малки зали, 7 прага и водопади, произходът на които е тясно свързан с неравномерната ерозионна и корозионна дейност на подземната река, проявена в редуващи се мрамори с тънки прослойки от шисти и гнайси.
Преддверието на Маноиловската пещера е сухо. След стеснение в югозападния му край се навлиза във водната част на пещерата. Там се долавя шума на подземната река. Регресивната ерозия на тази река на места е подкопала и некарбонатни прослойки — гнайси и др. Голямата скорост на реката благоприятствува активната речна ерозия. Това личи в шистите, където тя е издълбала улеи. Водният етаж на пещерата има типичен корозионно-ерозионен произход.
На 90 м от входа реката е образувала първия си трудно проходим водопад, висок 4,2 м. На Около 15 м от този водопад следва вторият водопад, който е висок 2 м и е лесно проходим. Северно от водопада съществува трудно проходимо разклонение на пещерата. На 40 м след втория водопад реката се губи, затова пътят продължава по суха, силно криволичеща галерия, чиито таван на места толкова се понижава, че трябва да се лази. Отново се излиза на реката. Пред нас се изпречва висок 5,5 м трудно проходим водопад. След него на около 60 м на лявата стена се очертава входът на горния, сухия етаж на Маноиловската пещера. Четвъртият водопад е на 80 м от третия и е висок 3 м. Преди този водопад се върви по тясна, силно криволичеща галерия на Тезей, дъното на която е покрито с фин прах. В края на тази галерия отново се чува шумът на подземната река.
След нови 35 м се достига до петия водопад, висок 1,5 м. До края на достъпната част на водната галерия подземната река се пени по няколко прага и два водопада. Краят и представлява малка зала, носеща името Щастие. След залата подземният път на реката е недостъпен. Тя се появява отново на повърхността като три карстови извори южно от с. Рибново.
Сухият етаж на Маноиловската пещера започва с галерията на прилепите, където ви посреща своеобразния шум на летящи прилепи и неприятния мириз на прилепното гуано. Отначало галерията има североизток-югозападна посока. След няколко криволици се стига до зала, богато украсена с искрящи сталактити, сталагмити и колони, които се оглеждат в малко езеро.
Следващата зала носи името Дружба. Характерна е с откъртените от тавана големи и малки скални блокове. В южния край на тази зала се намира най-голямото стеснение в пещерата. След много трудно лазене се достига сух, отвесен водопад, висок 7,5 м. Преодоляването му е невъзможно без алпийска техника. След водопада сухата галерия е забележителна с пещерните кори по стените и свода, запълнени с глина. Тук можете да се любувате на изпълнените с кристално чиста карстова вода три езерца, дълбоки до 1,5 м. Накрая галерията става все по-тясна и по-ниска, а подът и е покрит с глина.Малките зали в Маноиловската пещера са закономерно разположени след водопадите. А това не е случайно. Освен ерозията на подземната река за формирането на залите допринасят и силно наситените с въглероден двуокис водни пръски, на които корозионната способност,е няколко пъти по-голяма, отколкото тази на подземната река.
В пещерата са създадени в продължение на хилядолетия почти всички синтрови форми, като напр. различни видове сталактити —обикновени, макароновидни, луковични, мечовидни, вимета и др., разнообразни по форма сталагмити, високи до 1,5 м сталактони, синтрови водопади, завеси и други причудливи образувания. Не липсват и малки синтрови панички, ванички, езера, в кристалните води на които се оглежда приказната украса на пещерата.
Проникването в Маноиловската пещера не е лесно. На стотици метри трябва да се гази мека и лепкава глина, а на места да се преодоляват тесни галерии, срутени от тавана големи и малки мраморни блокове, да се провира през тесни до 50—60 см лазейки, да се спуска под водните пръски на водопадите или по почти 8-метрови отвеси.
В пещерата са установени три микроклиматични части, а именно: привходната — с променлив микроклимат, средна — със слаби промени в микроклимата и вътрешна — с непроменлив микроклимат.
В привходната част на пещерата температурата на въздуха се колебае от 5,4 до 8,2°, температурата на речната вода е от 5,7 до 6,1 , а относителната влажност па въздуха е от 80 до 97%. В преходната част температурата на въздуха варира от 7 до 10,5°, на водата от 6,1 до 6,2°,а относителнатавлажностеот94до 98%.Във вътрешнитечастинапещерататемпературатанавъздухаепо-високаипо-постоянна—от10,3до 14,4°,наводатае10,6°,аотносителнатавлажносте95—98%.
Хиляди прилепи образуват колонии в горния, сух етаж на пещерата. Те са представени от два основни вида, именно: големия дългокрил и подковоноса. Прилепите са концентрирани главно в двете галерии на прилепите, където съществуват няколко купища от прилепно гуано с размери 150 на 80 см.
Трудно достъпната,но красива Маноиловска пещера чака своите смели посетители и откриватели на неизвестните и още коридори и зали.