Крепост Пеклюк

Между селата Гоз и Гълъбовци, Софийско, една малка, но упорита река е издълбала дълбока живописна долина. Източно от с. Гургулят тя се е всякла във висок варовиков масив, образувайки тесен скалист пролом с дължина едва 30—40 м. Западно от проломяването скалният масив се състои от два варовикови блока, известни като Кривша и Равни камък, а източно от него се извисява Пеключки камък. От за­пад, север и юг той завършва с отвесни или стръмни скалисти склоно­ве, а от изток тясна седловина го свързва с околния терен.

Естествената защитеност на трите варовикови блока, наличието на вода и възможностите, които те предлагат за поселищен живот, са оценени още в най-дълбока древност. От разкрития на повърхността от валежните води и иманярските изкопи изобилен керамичен мате­риал може да се съди, че тук е кипял живот и в древнотракийската, и в римската, и в средновековната българска епоха.

По склоновете на Пеключки камък от изток и от юг и до днес стър­чат дебели каменни зидове. Те са изградени от местен ломен камък със спойка от бял хоросан. Най-добре запазени са една четвъртита бойна кула, фланкирала входа на крепостта откъм седловината, и пра­воъгълна щерна за вода, чиито стени отвътре са покрити с червеника­ва хидрофобна замазка, а дълбочината и е около 5 м.

Малката билна площ на върха е принудила строителите на крепост­та да издигнат защитна стена и в подножието на скалния блок, ограж­дайки по този начин част от южния склон. Крепостната стена е дълга около 120 м и има същите строителни особености, както и бойната кула и щерната, което показва, че са строени по едно и също време.

Историческите извори не съдържат сведения за миналото на този край. Движението на хора, на войски и търговски кервани е ставало на около 20 км северозападно от крепостта по трасето на централния европейски път Белград—Ниш—София—Пловдив—Адрианопол— Цариград. Територията вляво и вдясно от този път за тях е била Магна Силва Булгарика (Голямата българска гора), където смърт очаква­ла всеки неканен гост. Затова никой не се и опитвал да навлезе във владенията на гордите планински жители.

Строителните особености на оцелелите до наши дни крепостни сте­ни и съоръжения показват, че са строени през XII—XIII в. — най-вероятно по време на въстанието на Асен и Петър, когато в българ­ските планини се предприема усилено фортификационно строителст­во. След освободителното въстание на Асен и Петър до падането на България под османска власт, т. е. в течение на около два века, вражи крак не е стъпвал в тази област, затова е трудно да предположим, че крепостта е строена в по-късно време. Археологическите находки обаче — тракийска керамика, римски монети, късноантични амфори и други материали — свидетелстват, че тези крепостни стени и съоръ­жения са последните от едно хилядолетно фортификационно строи­телство — тук е съществувала и антична тракийска крепост, и укрепен римски кастел, и ранносредновековно българско укрепление.

Ако се съди по безмилостното унищожаване на крепостните стени, Пеклюк подобно на всички други български крепости е оказала ярост­на съпротива на османските завоеватели през 1382 г., когато София и покрайнините и били завладени от тях. И развалините и останали като символ на непокорния български дух, на неутолимата жажда за национална свобода.

На крепостните стени на Пеклюк е било съдено още веднъж да чуят победния грохот на българското оръжие. Това станало през 1885 г., когато през месец ноември сръбският крал Милан нахлул в българ­ските предели. Основната българска армия била дислоцирана в Тра­кия, където очаквала османската реакция на великия акт на Съедине­нието. Сръбското нападение било посрещнато от граничните части и местното опълчение, които се закрепили на линията Гургулят—Слив­ница и въпреки стократно превъзходство на нашествениците в жива сила и бойна техника, успели да ги задържат до идването на редовна българска войска. Основните сили на българската армия осъществили безпримерен във военната история пеши марш от 250—300 км и от движение се хвърлили в атака, като именно тук, край скалите на Пек­лючки камък, нанесли едно от най-тежките поражения на сръбската армия в тази справедлива за България война. А след това продължили към Цариброд, Пирот и Ниш, за да увенчаят с победа делото на Съ­единението.

Крепостта Пеклюк се намира на около 3 км източно от с. Гургулят, Софийска община. До нея се отива за около 30 мин пеша по камионен път. Непосредствено до крепостта може да се види живописният пролом на р. Пеключка.

error: Content is protected !!