Град Хисаря история развитие и забележителности

Град Хисаря е разположен в южното подножие на Същинска Средна гора, на 365 м надморска височина. Отстои на 41 км от Пловдив и на 25 км от Карлово.
За формирането на Хисаря като селище и град още в дълбока древност допринасят редица условия. Най-важното от тях е прекрасното съчетание на географското положе­ние с многобройните минерални извори.

Според археологическите изследвания тук е имало селище отпреди 5 хил. годи­ни. Първите исторически заселници са траките, които му дават името Ебрейса. След тях римляните строят бани, крепостни стени и му дават името Диаклетиянополис /град на император Диаклетиян/. След разрушаването на града от варварите византийците го възстановяват. Със заселването на славяните градът бил наречен със звучното сла­вянско име Топлица. При нашествието на турците селището е разрушено и почти до XVII в. за него не се споменава нищо. От римския град са останали развалини, и то преди всичко от крепостните стени. Те имат обща дължина 2190 м. Крепостта имала правоъгълна форма с 3 крепостни порти и 4 защитни ъглови кули. Запазена е западна­та порта, наречена Пазарджишката, и южната – Камилите. Днес крепостните стени остават сред курортния парк и представляват открит музей на римската и византийс­ката култура.

След Освобождението селището се възстановява /опожарено от турците/ около минералните извори и бани от преселници, дошли от Момина баня, Веригово, Миромир и др. В 1942 г. се сливат селата Хисар и Момина баня и селището е преименувано на Хисар Момина баня. От 1964 г. е признато за град, а от 1971 г., присъединява и селата Веригово и Миромир. Още от 1953 г. Хисар е обявен за национален и международен курорт и археологически резерват. Чрез сондажи минералните извори бяха увеличени от 17 на 32. Построени са много хотели и почивни станции. Всички извори са каптирани и имат дебит над 4 хил. л/мин. Температурата на водата варира от 31° до 51 °С. Водата е слабо минерализирана, радиоактивна и силно алкална. Хисарските минерални води лекуват заболявания на бъбреците, черния дроб и жлъчката, както и ревматизъм, кожни заболявания др. Водата лекува не само чрез бани, но и чрез пиене.

Курортният град е наброявал през 1965 г. 5424 жители, през 1985 г. – 9404 жители и през 1992 – 9152 жители. Основната част от населението се препитава от обслужването на многобройните посетители, на курорта и почиващите в балнеосанаториумите и почивните станции. Хисар е целогодишен курорт. Годишно се посещава от над 200 000 души, т. е. 6 пъти повече в сравнение с 1940 г. В последните години Хисаря се посещава от много чужденци.
Хисаря е в много добри транспортни връзки към големия жп и шосеен възел Плов­див, както и към Карлово. Обект на познавателния туризъм в Хисаря са крепостните сте­ни и порти, некрополи, базилики, подземен мавзолей от IV в., стари водопроводи и др. Изграждат се нови бани, хотели и балнеосанаториуми.

Забележителности в Хисар

  • Православният храм „Свети Пантелеймон – построен през 1889г.
  • Църквата „Успение Богородично“ – построена през 1883г.
  • Църквата „Свети Димитър“ – построен през 1850г.
  • Католическият храм „Свети свети Петър и Павел“
  • Хисарската джамия – построен през 1464г.
  • Археологическият музей
error: Content is protected !!