За развитието на България като туристическа страна голямо значение има нейният климат. В северните и средните и части климатът се отличава с умерено континенталния си характер. В южните и части се чувствува средиземноморското климатично влияние. На изток по Черноморското крайбрежие определено въздействие върху климата оказва Черно море.
Средната годишна температура на въздуха на страната е 10,5°. На север в средните части на Дунавската равнина и в Добруджа е по-ниска и се колебае около 10,0°, а на юг — в Санданско-Петричката котловина достига 13,5° — 14,0°. Най-студени са зимните месеци. Средната януарска температура варира от —1,5° до —3,2° в Северна България и в котловините на Западна Средна България и от 0° до 3,2° в Южна България и Черноморското крайбрежие. Минималните температури в Северна България и в котловинните полета на Западна Средна България достигат минус 35°. В Трън е измерена през януари 1947 г. —38,3°. Това е най-ниската измерена досега температура в България.
Летните месеци са най-горещи. Средната юлска температура за цялата страна без планинските райони, се движи между 20° и 25° . В планинските райони летните месеци са сравнително по-хладни, а повишаването на температурата върви по-бавно. В среднопланинския пояс средните температури са между 14° и 10°, а във високопланинския пояс — между 6,5° и 2,5°. Затоплянето по Черноморието през пролетта се забавя поради охлаждащото влияние на Черно море, но затова пък понижаването на температурите през есента е по-бавно, отколкото във вътрешността на страната.