Историческият музей се помещава в „Пановата къща” – паметник на културата, ярък представител на предбалканската възрожденска архитектура. Сградата е двуетажна, с обрамчени с дъски стени, с два чардака, с изграден от камък първи и еркерно издаден втори етаж.
Експозицията е организирана в тематично подредени зали – земеделие и животновъдство, занаяти, етнография, национално-освободителните борби на населението от този край. Изложените експонати – дървено рало, шиниците, диканите, валяците за вършитба, както и графиките на австро-унгарския пътешественик Феликс Каниц дават представа за начина на обработване на земята и прибиране на зърното. Отделено е внимание и на животновъдството като основен поминък на района, както и на отглеждането на лозя, памук и др.
Представни са и произведенията на занаятите – железарство – косери, брадви, канчета, свещници; абаджийство, кондурджийство, грънчарство – стомни, паници, гърнета; терзийство. От работата на майсторите златари са представени сребърни и позлатени култови предмети – кръстове, обкови на евангелия, и женски накити – обеци, гривни, пафти.
Изложените икони „Богородица одигрия”, „Св. Георги”, Триптих „Богородица с Младенеца” са плод на творческия гений на майстори от Трявна и Дебър.
Реликвите от епопеята, наречена „1850-то лето”- тояга на въстанник, сабята на Петко Ковача, документи и графики, изясняват характера, значението и отзвука на Въстанието от 1850 г. в Северозападна България. Експозицията разказва и за бойните действия по време на Руско-Турската война от 1878 г. и Сръбско-Българската война от 1885 г.
Лапидариумът в Двора на “Пановата къща” представя експонати от епохата на Древния Рим и неговия духовен свят.