Триградският карстов район е един от най-интересните в Западните Родопи. Той обхваща значителна част от горното поречие на р. Въча с притоците на Буйновска, Триградска, Чаирска, Мугленска и Шпроколъшка река.
Най-забележителното за този район са величествените каньоновидно врязани долини на Буйновска река (най-дългото и най-красивото ждрело в България), Триградска река и притока и Чаирска река. Многобройни са пещерите които зеят на различна височина. Между тях най-дълга е благоустроената Ягодинска пещера, а най-интересна и най-посещавана е пропастна пещера Дяволското гърло. Забележителни са и други карстови феномени — скални мостове, арки и проходни пещери.
Първите, които се осмеляват да проникнат в тайните на Дяволското гърло, са алпинистът Корчев и българските пещерняци. През 1965 г. щурмовата група от чепеларски пещерняци прониква в пропастната пещера. С помощта на парапет, трасиран до дясната челюст на Дяволското гърло, при грохота на падащата вода, стъпка по стъпка те достигнаха Голямата зала, а после и Малката зала.
Уникалният карстов феномен Дяволското гърло е благоустроен през 1977 г. Изкуствен тунел отвежда към утробата на пропастната пещера, към Бучаща зала.
Първите три най-високи водопади на Дяволското гърло са най-мощни и най-силно бучащи през април.