Средновековната крепост Вишеград се намира на десния бряг на река Арда непосредствено до Кърджали и заема билната част на скалист връх. Крепостните стени са изградени от ломени камъни, споени с бял хоросан, а в някои участъци — с хоросан, примесен със счукани тухли. Те ограждат площ 562 м2 и са запазени на височина до 6—8 м. Крепостта има две правоъгълни кули, едната от които е използвана като водохранилище. Запазена е външна каменна стълба, по която е ставало изкачването на кулата над водохранилището. Входът на крепостта е бил откъм югоизток, като влизащият е обхождал пространството под южната стена и едната от кулите. Първоначалната му ширина е била 2,5 м, но по-късно е стеснен на 1,2 м. При проучване в крепостта са намерени цели и фрагментирани глинени съдове със сграфито украса, желязна маска, накити и много върхове на стрели и копия.
Малките размери на крепостта показват, че тя е била типична планинска крепост убежище на жителите на неукрепеното средновековно селище в подножието и. Особеностите на градежа сочат, че крепостта е построена в края на XII и началото на XIII в., а намерените археологически материали показват, че е използвана особено активно в периода XIII—XIV в.
Писмени сведения за крепостта в средновековните извори липсват, но твърде възможно е тя да се е казвала Вишеград съгласно народното предание, съхранило това име до наши дни. То има типичен старославянски произход и означава „висок град”. Като име на укрепено селище е отбелязано на много места в славянския ареал от Западна Чехия до Източна Тракия (Вишеград, столица на Великоморавия, Вишеград — голяма планинска крепост в Сакар планина, и др.).
Село Вишеград, сега квартал на Кърджали, се намира на южния бряг на язовир „Студен кладенец”. Крепостта Вишеград отстои на 150 м северно от последните къщи и до нея води черен коларски път. В околностите и се намират около 30 надгробни могили, тракийска скална гробница и средновековен некропол.