Крепост Тъмбра

Двуглавият вр. Тъмбра се намира на 2,5 км източно от Пещера и на около 300 м над пътя за Брацигово . Разстоянието между двата върха на масива е около 300 м, като те са ориентирани в посока из­ток-запад. Западният връх е обрасъл с млада дъбова гора. От юг е свързан посредством ниски била със съседните масиви и ридове, а от север и запад се спускат стръмни склонове, покрити с огромни каменни блокове. Източният връх е ограден от север, изток и юг от стръмния склонове, покрити също с огромни скални късове.

Двата върха на масива са заградени със стени,изградени от необработени и грубо обработени камъни с продълговата форма без спойка, в добре изразена редова зидария. Начинът на градеж наподобява тра­кийската крепост Устра при село Устрен, Кърджалийско, и Малкото ка­ле в Меден рид над Созопол. Пространството между двата върха е осеяно с останки от силно разрушени зидове, градени също от необра­ботени камъни без спойка. От Тъмбра има пряка видимост към кре­постите Киево кале и Перуна над Пещера.

Разкопки в крепостта Тъмбра не са правени. По ерозиралите скло­нове обаче се виждат многобройни фрагменти от керамика, които се датират от началото на ранножелязната епоха до късната античност, т. е. от XII в. пр. н. е. до V—VI в.

Това странно поселение, включващо две крепости и огромен неукре­пен квартал между тях, е построено вероятно от племето беси в зора­та на тракийската цивилизация и както личи, е имало продължителен живот чак до появата на славяните на Балканския полуостров, когато изглежда е било напуснато от жителите си. Поради липсата на архео­логически разкопки засега не може да се каже дали Тъмбра е използ­вана като убежище за жителите на околните райони при военни дейст­вия през епохата на българското средновековие, но запазеността на крепостните стени подсказва такава възможност.

Тъмбра е един от редките случаи в изследванията на древното пла­нинско крепостно строителство, когато можем да установим древното име на крепостта. Името Тъмбра очевидно съдържа тракийската съ­ставка bria която е характеристика за градско поселение в тракийската омотимия (Месамбрия, Селтимбрия, Полтимбрия…). И наистина един античен автор съобщава за тракийски град Тамбрия в Родопи­те — съобщението за съжаление е без връзка с конкретни исторически събития, а е направено при едно изброяване на укрепени градове. Отъждествяването на тази Тамбрия с крепостта Тъмбра не буди ни­какво съмнение — потъмняването на „а” в „ъ” и изчезването на „я” е по законите на славянската фонетика.

Крепостта Тъмбра се намира на около 2,5 км от Пещера, Пловдивска област, и на 300 м над шосето за Брацигово.

error: Content is protected !!