Град Сандански история развитие и забележителности

Град Сандански е разположен в полите на Пирин планина, по двата бряга на Санданска Бистрица, на 190 м надморска височина. Наследник е на стар град, възникнал около минералните извори. Още траките основали тук селище с името Медиус, т. е. селище меджу трите планини – Пирин, Огражден и Али Ботуш /Славянка/.

По-късно тук има римско селище. Спори се за античното му име дали е Александрополис, Гераск, Запара, Партикополис. Открити са основите на базилика, отделни капители, мраморни колони, които говорят за богато селище. Градът бил обиколен от крепостни стени. Освен това бил прочут занаятчийски център със застъпени грънчарство, тъкачество, железарство и др. съществувал и през IV и VI в., за което говорят останките от големи и разкошни обществени сгради, богати на стенописи и християнска символика. По време на варварските нашествия градът бил разрушен, а след това възстановен от славяните, които му дават името “Свети врачове”, в чест на боговете, на лечителите братя Козма и Дамян, По-късно бил наречен Свети Зрач. През 1949 г. бе преименуван на Сандански, на името видния македонски революционер Яне Сандански. От IX век влиза в пределите на България при хан Персиян. Намерени са монети от времето на цар Иван Асен II. По-късно данни за града има от епохата на Възраждането. Руският учен и пътешественик Виктор Григоревич минал през града в 1845 г. Направило му впечатление, че е потънал в зеленина, че е много богат на старини и развалини от голямо антично селище. В края на XIXв. В. Кънчов пътувал по много труден път от Мелник до Свети Врач, но селището му паправило добро впечатление, като “живописно селце с 900 жители в Мелнишката кааза”. При Освобождението на Свети Врач в 1912 г. градът е имал около 600 души, а Мелник към 12 000. Недоволни от решенията на Берлинския договор светиврачани са участвали Кресненско-Разложкото въстание.

След войните 1912,1913 и 1915-1918 г. тук идват много българи-бежанци от Егейска и Вардарска Македония. След войните развитието на селището е слабо и при обявяването му за град през 1929 г. е имало едва 3000 жители. С прокарване на шосета, а по-късно и на жп линия и обявяването му за околийски център, градът нараства на 7447 жители. През следващите 50 години градът се утвърждава като промишлен и курортен център и населението му нараства 4 пъти. През 1985 г. е 24 594 жители, а през 1992 г. – 25 993 жители.

Дървообработването разчита на изобилна дървесина от Пирин и Славянка.Важен отрасъл е тютюневата промишленост.Славата на града е заводът за вино. Годишно се произвеждат над 3,5 млн. литра вино тип Мелнишко, 2,5 млн. литра ликьорни вина. Произвеждат се още брашна, превързочни материали от памук. Напоследът Сандански стана известен с добив и преработка на мрамор от кариерите в Синанишкия дял на Пирин, недалеч от с. Илинденци по северозападните склонове на Славянка. Част от мрамора се изнася.

Сандански е средище на селскостопански район, който се специализира в производството на ориенталски тютюн, ранно зеленчукопроизводство, трайни насажденк лозя и овощни градини, говедовъдство и овцевъдство.

Сандански е прочут не само като балнеоложки, но и като климатичен център. Пирин го пази от студени ветрове, а се чувства и благотворното влияние на Средиземно море, проникващо по долината на река Струма. Климатът е топъл, сух, с малка относителна влажност, почти без мъгли, максимално слънчево време и лековитите минерални извори. Специалисти определят Сандански като най-доброто място за профилактика и лечение на ревматизма, а други доказват, че тук е най-важният пункт в България за курортно лечение на болни от неспецифични белодробнни заболявания и на горните дихателни пътища – астма, бронхит. От 1962 г. е открит климатичен санаториум.

Сандански е много чист и благоустроен град с модерни бани, хотели. Запазена е стара чешма под вековен чинар. Паркът в североизточния края на града започва с макет на Пирин. Край шосето София-Солун е издигнат паметник на Спартак.

Сандански е изходен пункт към Попина лъка, Мелник и Роженския манастир.

ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ ОКОЛО САНДАНСКИ

Паметникът на Спартак
Сандански манастир „Св.Св. Козма и Дамян”
Уникален градски парк
Национален парк Пирин
Мелнишки скални пирамиди
Мелник и Кордопуловата къща
Роженски манастир
Рупите
Раннохристиянска базилика от IV-VI век и античен комплекс
Феноменът Преподобна Стойна и храма „Св.Георги” в село Златолист

error: Content is protected !!