Крепост Равнянското градище

Една от най-внушителните и най-добре запазените тракийски кре­пости в Стара планина се намира между селата Помеждин и Равна, Михайловградско. Тя е изградена върху връх, чиито склонове на юг, изток и запад представляват отвесни скални откоси с височина 8—10 м, а склонът на север е полегат, достъпен, поради което е пре­граден с крепостна стена. Сред местното население крепостта е извест­на под името Равнянското градище — на името на по-близкото от двете днешни селища край нея.

Крепостната стена е дълга 179 м и е изградена от местен ломен камък без спойка. Лицевата страна е облицована с едри каменни бло­кове, размерите на някои от които достигат 2 м, а пълнежът и е от дребни камъни. Дебелината на стената в различните участъци варира от 1,80 до 3,10 м. Без археологически разкопки е трудно да се обясни кои са причините за тези различия в дебелината и. Най-вероятно е по-дебелите участъци да представляват площадки (или кули), от които бранителите на крепостта са водели по-ефикасна стрелба срещу напа­дателите.

Входът на крепостта е точно срещу единственото достъпно място на ската, водещ към върха, и представлява 3-метров широк отвор в стената. Двата края на стената тук взаимно се застъпват, което пречи да бъде атакувана фронтално затварящата входна преграда (вероятно дървена). Впрочем това е една твърде стара фортификационна техни­ка, позната в средиземноморския свят от микенската епоха. Присъст­вието и в раннотракийските крепости, което ще бъде сигурно наблю­давано все по-често при интензифицирането на изследванията им, е факт, който тепърва предстои да бъде обяснен.

Височината на крепостната стена може да се определи приблизител­но, като се има предвид кубатурата на нападалите камъни — за щас­тие крепостта не е използвана като кариера за строителни материали поради невъзможния достъп на колесен транспорт до върха. Тя е била не повече от 3,5—4 м (в сегашното и състояние има участъци, напъл­но запазени до 2,5 м височина) и е представлявала непревземаема при тогавашната военна техника крепост. Това важи и за всички останали тракийски крепости по нашите земи — от сведенията на древните ав­тори е известно, че те падат поради глад, отчаяние на защитниците и предателство, но почти никога в резултат на пряк щурм на напада­телите. Керамиката, събрана от повърхността на платото, представ­лява съвсем малки фрагменти от така наречената „сива тракийска ке­рамика”. За съжаление малките размери на фрагментите не дават въз­можност да се определят формите и размерите на съдовете, което ни пречи да се облегнем сигурно на керамиката при датиране на крепост­та. Все пак прави впечатление, че част от фрагментите са от съдове, работени на ръка. Затова за целта ще се обърнем към писмените изво­ри.

Според Тукидит по тези места в средата на V в. живее тракийското племе трибали. Това е първото сведение за местоживеенето на племе­то, но това не означава, че трибалите току-що са се заселили там. Все пак този период можем да приемем засега като най-сигурна дата за построяването на крепостта — като имаме предвид архаичния градеж обаче, нищо чудно при евентуални археологически разкопки тази дата да се върне с няколко века назад.

Политическата история на трибалите е твърде бурна. Въпреки разселванията все пак основното ядро на това племе остава като постоянно население на областта до идването на римляните. И наистина има сведения, че през 29 г. пр. н. е. бастарните преминават р. Дунав и покоряват по тези места именно трибали­те. Вероятно с войската на бастарните, която преминава старопланин­ските проходи и стига до Кюстендилското поле, са увлечени и отреди на трибалите. Защото контраударът, който Марк Крас предприема по молба на Ситас — съюзник на римляните, е насочен и срещу тях. В перипетиите на сраженията се споменават планинските им крепости на север от билото на Стара планина — край една от тях е разбит предният отряд на Крас, в друга на следващата година (28 г. пр. н. е.) е убит царят на част от гетите Дапиг. Походът завършва с окончател­ното покоряване на траките и включването на земите им по тези мес­та в Римската държава. Тогава вероятно е и краят на функциониране­то на крепостта Равнянското градище за следващите няколко столе­тия. Казваме за няколко столетия, защото, както съдим по присъст­вието и на фрагменти от късноантична керамика, крепостта е използ­вана без поправки отново по време на варварските нашествия в об­ластта през —III – VII в. — тази практика има аналогии и в съседните планински райони. Но крепостта не бива да се смесва с многобройните крепости, строени в тази област през епохата.

За тях имаме обширни писмени сведения — още в средата на III в. след първите готски нашествия Галиен строи тук укрепления, което се потвърждава от намерените надписи в Монтана (дн. Михайловград). Един век по-късно императорите Валент и Валентиан заповядват на дукса на Крайбрежна Дакия да възстанови всички крепости в провин­цията (в нея влиза и Равнянското градище).

Последни строителни усилия предприема тук Юстиниан. Прокопий съобщава за възстановяване и градеж на крепости в областта Кавецос — област, за чиито точни граници няма единно мнение , но която в общи линии е между билото на Балкана на запад от Враца и предпланините на Дунавската равнина. Тези строежи са в съгласие с фортификационните изисквания и строителната практика на епохата, следи от тях — крепости, градени от ломен камък, споен с хоросан, има по околните върхове. Равнянското градище не е пре­търпяло никакви изменения. Изоставено вероятно след някое от опус­тошителните варварски нашествия през V—VI в., то е разрушено вследствие на земетресение или други природни фактори през следва­щите векове и няма следи да е използвано в по-късно време.

Село Равна се намира на 28 км западно от Михайловград. Крепостта Равнянското градище отстои на около 50 мин път пеша от селото. В околностите и могат да бъдат посетени Лопушанският и Чипровският манастир.

error: Content is protected !!