Кипиловско кале

Над село Кипилово, Сливенско, дълбоко в гънките на Стара планина, се намира една добре запазена крепост, наричана от местното населе­ние Кипиловското кале (по името на близкото село), Хърсовград (спо­ред старо предание) или Сайганското кале (по името на р. Сайганица, която тече в подножието на върха, върху който е построена крепост­та). В известните ни исторически извори крепост с такова име не се споменава — вероятно тя е имала друго име, което не е достигнало до наши дни, така че за нейната историческа съдба днес можем да съдим само по запазеното на терена.

Кипиловското кале е изградено върху билната заравненост на вр. Хисарлъка и заема площ от около 8 дка. Крепостните стени следват очертанията на терена и ограждат територия с неправилна трапецо­видна форма. Те са изградени от дялани камъни в правилни хоризон­тални редове, споени с бял хоросан и пресечени с четириредови тухле­ни пояси. Запазени са на височина до 8—10 м, а по протежението им за подсилване на отбранителните им възможности се издигат пет бой­ни кули. В североизточния ъгъл на крепостта кулата е триъгълна, до­бре запазена заедно с бойниците и зъберите, а в югоизточния ъгъл кулата е квадратна, със страна 8 м. От нея навън по склона се спуска дебела стена. Този ръб според известния в античността архитект Филон подобрявал защитата на кулите срещу каменометните разруши­телни машини и същевременно затруднявал маневрирането на напа­дателите при щурм срещу крепостта.

Не по-малко интересен е и входът на Кипиловското кале. Той е широк 4 м и се състои от две порти — външна и вътрешна. Външната врата е изградена под ъгъл спрямо пътя, който води към нея, както и спрямо вътрешната порта. С това се подобряват отбранителните възможности на входа — всеки, който влизал в крепостта, е трябвало два пъти да променя посоката на движение, при което бил изложен на удари в пространството между двете порти; същевременно ударите на обсадните машини поради спецификата на терена биха попадали косо върху външната врата, което намалявало разрушителния им ефект. Вътрешната порта има същите размери, но горната и част за­вършва със свод, оформен от два реда тухли. Северно от главния вход в крепостната стена има по-малка врата от типа потерна, която ве­роятно е служела за излаз при контраатака на бранителите на кре­постта.

От вътрешната страна на западната стена, която е била най-уязви­ма и затова най-добре укрепена — дебелината и е 3 м, са разкрити основи на жилищни и стопански помещения, свързани помежду си. В източния край на крепостта е запазен един от водоизточниците на Кипиловското кале — кладенец с дълбочина 12 м, към който водят няколко изсечени в скалите стъпала.

Особеностите на градежа показват, че Кипиловското кале е построено в края на IV в., когато римляните изграждат така наречената старопланинска отбранителна система за защита от нахлуващите от север племена. Някои поправки в крепостната стена, извършени само с каменна зидария без тухлени пояси, показват, че тя е продължило съществуването си и е използвана и по времето на Първата и Втората българска държава…

Село Кипилово се намира на 31 км от гр. Котел. Кипиловското кале отстои на 4 км югоизточно от селото. За посещение на крепостта може да се използва черният коларски път, който, навлизайки дълбоко в Котленската планина, минава в подножието на Кипиловското кале.

error: Content is protected !!