Върху висок връх западно от село Овчеполци, Пазарджишко, се издигат руините на голяма средновековна крепост. Крепостните стени ограждат територия с неправилна елипсовидна форма и площ почти 10 дка, като по цялото си протежение с изключение на южната страна те са двойни и отстоят една от друга на разстояние 10—15 м. Изградени са от ломени камъни, споени с бял хоросан, а от вътрешната им страна за подравняване на редовете са използвани хоризонтално и вертикално разположени дървени греди. Дебелината на зидовете е 2,3 м, а по протежение на източната външна стена има четири кръгли кули с вътрешен диаметър 3,4 м. Крепостта е имала два входа, които сега са разрушени, а градежът при тях е с червен хоросан.
Във вътрешността на крепостта има останки от сгради, за чиито функции без археологически разкопки нищо не може да се каже. Едната от тях, разположена близо до южната крепостна стена, вероятно е използвана като водохранилище. Тя има правоъгълен план и размери 3,4×4,2 м и сегашна дълбочина 2 м. Зидовете и са от ломени камъни, споени с червен хоросан, и са пресечени от 4 и 6-редови тухлени пояси, които не продължават във вътрешността на зида.
По повърхността на терена в крепостта са разпръснати многобройни останки от тухли, керемиди и керамика, намерени са железни върхове за стрели, както и една медна монета от времето на Йоан Цимисхи (969—976 г.). Особено интересна находка от крепостта е една мраморна оброчна плочка на тракийския Херос. Изработката и е твърде груба, конникът е изобразен в ход надясно, а пред него е показан нисък четвъртит жертвеник.
Всичко казано дотук позволява възникването на крепостта да бъде отнесено към времето на Първата българска държава, а нейното разрушаване вероятно е станало при падането на България под османско владичество.
Село Овчеполци се намира на 21 км северно от гр. Пазарджик и на 22 км южно от гр. Стрелча , Пазарджишко. Крепостта отстои на 40 мин път пеша западно от селото. Околностите на село Овчеполци предлагат интересни места за туристически излети — по долината на река Луда Яна, Овчеполските хълмове, няколко микроязовира и др.