Ягодинска пещера

Красотите на Западните Родопи не са само в заоблените им била и върхове, покрити с прекрасни иглолистни гори, в чистия въздух и кристално бистрите и студени води, но и във величествените им ждрела като Триградското, Буйновското и в подземните им бисери — стотиците пещери и пропасти.

Най-дългата от родопските пещери е Ягодинската пещера, наричана до неотдавна Имамова дупка.

През 1971 г. районът на Буйновското ждрело и свързаната с него Ягодинска пещера са обявени за природна забележителност. Най-красив и най-интересен е северният край на ждрелото. При м. Вълчи скок леглото на реката е широко само няколко метра. Тук шосето лъкатуши и се провира под скални ниши. На това място Буйновска река се мята, образува малки бързеи, водопадчета и еворзионни котли. По пукнатините на отвесните мраморни стени са се настанили смърчове и борове, които проектират стройните си снаги върху тясната ивица от синьо небе

Първи, които проникнаха и проучиха Ягодинската пещера, са пещерияците от град Чепеларе.

Ягодинска пещера представлява многоетажна, сложна пещерна система от широки и тесни тунели. Още от входа лъхва хладен и влажен въздух, предвестник на неизвестния подземен свят. След слабо възходящ изкуствен тунел се навлиза в туристическия тунел, където таванът се повишава, а подът се разширява.

В туристическия етаж на Ягодинска пещера посетителите могат да се възхищават на приказната му калцитна украса, представена от хиляди снежнобели, различни по големина и форма сталактити: обикновени, макароновидни, мечовидни и др. Не липсват и такива, които наподобяват големи свин­ски или слонски уши. Срещат се малки драперии, а на места и калцитни хеликтити. По пода, в близост със стените, искрят свежите калцитни кристали на различни по форма и големина сталагмити, синтрови кори и др. На места встрани от туристическата пътека са сгушени красиви синтрови езерца, по дъ­ното на които блестят пещерни бисери, калцитни рози и други причудливи образувания. Красиви са фините, лъкатушещи синтрови прегради на езер­цата.

По свода към края на туристическия етаж на пещерата можем да се полюбуваме на т. нар. «тигрова кожа». Тук криволичещи бразди и дребни негативни форми по мраморния свод са запълнени с червена глина и наподобяват тигрова кожа.

Ягодинската пещера е интересен археоложкн обект. Преддверието на ста­рия (горния) етаж на пещерата е било обитавано през време на енеолита, брон­зовата и желязната епоха. За това говорят останките от многопластова червено обагрена подова мазилка на енеолитно жилище, открито от чепеларските пе­щерняци през 1955—1956 г. Тук в Грънчарницата и Срутището е открита и енеолитна керамика — глинени съдове (делви, купи и др.), високи до 50 см, украсени с жълт, червен и черен цвят. Интересната графитна украса на кера­миката говори за майсторството и художествения усет на създателите на орна­ментите. Керамика е открита на много места по горния етаж на пещерата. В Срутището на този етаж блокажът е затрупал енеолитни керамични съдове, което говори, че сриването на блоковете, свързано с много силен земетръс, е станало по време на енеолита.

Горният етаж на пещерата не е пощаден от иманярски изкопи, които са унищожили ценни останки от материалната култура на енеолитните и обитатели.

В пещерата са установени девет вида пещерни обитатели. Типични троглобионти са стоножката и мокрицата. Срещат се четири вида паяци. От прилепите най-характерни са: дългоухият нощник, трицветният нощник и полу­нощният прилеп. Те са най-много в Прилепната зала.

Ягодинската пещера е образувана в протерозойски мрамори, изграждащи северното бедро на гранитното Барутин-Буйновско подуване. Мраморите обик­новено имат бял цвят. Те са масивни, дебелослойни, дребно- и среднозърнести.Калциевият карбонат в тях варира от 90 до 95 %. В каиьоновидно всечените легла на реките Буйновска, Ягодинска и някои от техните притоци мраморите образуват отвесни стени-венци на красивите им ждрела. Основните разломи в мраморите съвпадат с посоката на гънковите структури. Най-горният етаж на пещерата може да се допусне, че е създаден през средния плейстоцен (преди около 280 000 г.). Средният етаж е оформен през манастирската фаза на плейстоцена (преди около 150 000 г.), а най-ниският етаж е оформен преди 25 000 г. Етажите на Ягодинската пещера се свързват добре със съответните тераси по долината на Буйновска река.

Ягодинската пещера е благоустроена през 1982 г.

error: Content is protected !!