Върху широк полуостров, наречен Бели нос, там, където най-северните склонове на Стара планина достигат Черно море, е разположена голяма средновековна крепост. Крепостната стена е разрушена до основи и едва-едва се проследява на терена — тя е дълга около 250 м и прегражда шийката на полуострова. Изградена е от неодялан камък и има дебелина 3,50 м, а пред нея по цялото и протежение личи дълбок ров.
Коя е тази голяма крепост, чиято принадлежност към старобългарското крепостно строителство не буди никакво съмнение?
В поемата на византийския поет Мануил Фил „За военните подвизи на известния прочут протостратор”, в която се описват походите на пълководеца Михаил Глава Тарханиот в различни войни срещу българите, и по-точно в частта, засягаща една от византийските кампании срещу Ивайло през 1277—1278 г., се съдържа следният пасаж:
„Превзе след това Вича, която е без връзка, но е свързана с обилни връзки с бога, като се показа добър конник в близките места. Завладя цялата околност на Емона. Стана господар на крепостта и града Козяк, като окъпа меча си в кръвта на българите, завладя след това и равнината Кария, където направи лагер във вид на окръжност.”
В този пасаж за пръв път в познатата ни досега средновековна писмена традиция се споменава името на старобългарската крепост Вича. Поради липса на други данни тя бе поставяна досега произволно, най-общо „на Камчия” или при н. Галата, където по други, при това не съвсем сигурни данни е отбелязано античното селище Карабизия.
Локализацията на крепостите Козяк и Емона, която не буди съмнение, обстоятелството, че Вича е спомената сред тях, навеждат обаче на мисълта, че тази крепост трябва да бъде търсена между с. Обзор и н. Емине.
На италианските морски карти от XIV—XV в. почти винаги е нанесено пристанищно селище между Мавро Моло (Черни нос) и Лемано (Емине). Формите на името са различни — Виза, Лавиза. Като вземем предвид, че съставката Ла очевидно е италианският определителен член, ясно е, че става дума за същото селище, споменато от Мануил Фил. Така се уточнява отново бреговата отсечка, в която трябва да се търси Вича — между Черни нос и Емине.
Окончателна яснота върху този въпрос хвърля венециански портулан от XIV в., познат по недатиран вече загубен гръцки препис, публикуван през XVI в., и напоследък по още един препис в Испания, но на италиански език. Неизвестният съставител пише: „От нос Лемано до Визе са 15 мили, от Визе до Мавро Моло са 15 мили.” Измерванията на моряците през XIV в. все пак са с относителна точност, но важното е, че за италианските моряци разстоянията от Вича до двете сигурно локализирани пристанищни селища Мавро Моло и Емона са приблизително еднакви.
На сравнително равно разстояние между Черни нос и н. Емине се намира именно Бели нос, върху който са развалините от голяма крепост. В оградената от крепостната стена територия личат и основите на черква. Тук е открит и каменен блок с размери 0,25 х 0,21 х0,45 м, е двуреден, силно изтрит средновековен гръцки надпис. При проведените през 1979 г. подводни археологически проучвания в този район бяха намерени останки от антични котви, антична и късноантична керамика.
Тези наблюдения и находки показват, че на това място е имало селище още от ранната античност, което е продължило да съществува и през средновековието. На това навежда и името на крепостта. Едва ми трябва да се съмняваме, че ранната форма на това име е Виза, която по законите на старобългарския език се е променила във Вича. Имената със съставка „виза” се смятат за принадлежащи към най-ранния слой топоними в българските земи и се отдават на карийско население.
Тук отново наблюдаваме един пример за многовековен топографски и топонимен континуитет в едно селище, възникнало в дълбока древност и продължило да съществува и в последните векове на българската средновековна държава.Освен цитираните извори от XIII—XIV в. с известна степен на несигурност можем да отнесем към историята на Вича и сведението на Константин Багренородни, от което става ясно, че през X в. моряците, идващи с ладиите си от Русия, се отбивали след Варна в пристанището на Дичина, преди да пристигнат в Несебър. . Вероятно зад това име се крие повреденото от някои от копистите на съчиненията на императора име на Вича — Вичина, както понякога наричали тази крепост.
И накрая за съдбата на Вича при падането на България под османско владичество научаваме от турския летописец Мехмед Нешри, който в своята „Книга за описанието на света” пише: „След това Али паша, като научил за преминаването на повелителя (в Европа), отседна в една местност, близка до Вичнене (вероятно Вичина). Тази вечер отседна там. От войската двама души ходиха да вземат продоволствие от Вичнене. Неверниците от Вичнене убиха единия от тях. Другият, бягайки, дойде при пашата и съобщи за станалото. Пашата се ядоса и веднага заповяда (да се отмъсти). Войската изръфа народа, разруши и изгори крепостта на Венджен (Вичнене), плени населението й и изцяло го накълца (затри).”
Така през 1388 г., когато се разиграва това трагично събитие, крепостта Вича прекратява съществуването си.
Крепостта Вича отстои на 2 км източно от с. Емона, Бургаска област.