Те единствено са добили правото да носят рилското название като свое име. В Рила има и други седем езера, събрани в един циркус. Но езерата, които дават началото на река Джерман с право носят това име. В себе си те са събрали по-малко от всичко, с което се гордее рилският езерен свят: хубост, дълбочина, менящ се цвят на водата, коварната и опасна студенина. И най-вече, макар всяко от тях да е толкова различно по форма, те са неделими.
Седемте рилски езера са нанизани едно след друго, стъпаловидно и зигзагообразно между личните рилски върхове Харамията и Кабул. Най-ниското е скътано до началото на река Джерман на 2095 м, а най-високото е запокитено горе към билото на планината на 2535 м височина. Когато човек дойде тук било за да отправи занемял поглед от Долното езеро към билото на планината, или да заслиза от Сълзата по стръмната пътека към малките сребърни петна под него, той се чувствува в истинско езерно царство. Изведнъж попадаме в голям и сложен циркус. Учените определят: в този огромен планински казан са разхвърляни други по-малки висящи циркуси, които са приютили седем езера, заобиколени от пропасти, скали и зъбери.
Най-ниското е седмото езеро, наричано Долното или Черното. Дълбоко е 11 м. Събрало водите на всички езера над него, то дава началото на река Джерман.
Езерото, сгушило се на сто метра над него, е най-плиткото — 2,5 м. Може би затова и шестото езеро е наречено Рибното. Разположено е на 2184 м. Водите му чрез буен водопад се вливат в Долното езеро.
Петото езеро се нарича Трилистниковото. По бреговете му, които се намират на 2216 м, все още срещаме клека, който заобикаля и двете по-ниски езера. Дълбоко е 6,5 м.
Четвъртото езеро някога носело името Кривото. Туристите коригирали тази несправедливост и го кръстиха Близнака, защото, когато годините са сухи, то се разделя на две езера. Езерото се намира на 2243 м и дълбочината му вече респектира — 27,5 м. То получава води както от първото, които се спускат от висок водопад, така и от третото езеро. Близнакът пък има двоен отток — нещо, което рядко се среща в планината. То се оттича както в петото езеро, така и направо в река Джерман.
Третото още по-несправедливо е било наричано Черното. Та то е най-прозрачното рилско езеро — има видимост 18 м. Сега туристите го знаят като Бъбрека поради бъбрековидната му форма. То също е дълбоко 28 м и е на височина 2282 м. В неговите прозрачни води се оглежда връх Харамията.
Второто рилско езеро се намира в циркус, широко разлят на височина 2440 м. Дълбоко е 37,5 м. То е най-дълбокото рилско езеро; кръстено е Окото. Поради кръглата си форма по-рано е наричано Паницата.
Първото езеро с право носи името Горното или Сълзата. То е на височина 2535 м, но е дълбоко само 4,5 м и има кристално чисти води. Оттук започва или завършва една истинска приказка, която дава толкова чар и преживявания. Езерото изпраща водите си направо на Близнака по огромен водопад, неделима част от великолепната картина на Седемте рилски езера.