Градът е разположен на 12 км източно от Дупница и на 28 км западно от Самоков, в подножието на красивия северозападен дял на Рила планина. Територията му се оформя по наносния конус на река Балявица, която е ляв приток на река Джерман. Надморската височина е 728 м.
Селището е старо и възникването му е още от дълбока древност и се дължи на богатите му и горещи минерални извори. В района на града има две ярко оформени зони термални води – източна и западна на 250-300 м една от друга. Най-важен е Банският извор /180 л/м и с температура 91,5° С/. През 1967 г. при дълбок сондаж е открит нов горещ минерален извор, наречен “Гейзера”, от който периодично през 4 минути изблик горещ воден фонтан, достигащ от 8 до 18 м. Той има дебит 2500 л/м и температура 103с.
Още траките основават тук селище с име Герма /горещи бани/, което римляните превръщат в крепостен град с балнеоложки комплекс за ветераните от войните. Те дават името Германия, което е запазено в наименованието на река Джерман. Селището и многовековен живот. Арабският географ Идриси го споменава като красив град сред плодородна околност. От XII-XIV в. е църквата “Св. Никола”, която е ценен apxитектурен паметник. През османското робство селището запада и е познато с името Сярово, което споменават пътешественици от 1660 и 1662 г. Вероятно името Сярово е произлязло от богатите на сяра минерални води. От 1828 г. носи името Баня, което се запазва докъм 1892 г. След това е наречено Горна баня до 1943 г., след което се преименува на Сапарева баня. От 1955 г. към Сапарева баня се присъединява с. Гюргево, а от 1974 г. се съединява със с. Сапарево и бива обявено за град с име Сапарева баня.
През 1975 г. градът е имал 6730 жители, през 1985 г. – 6732 жители, а в 1992 г. – 4642 жители. С превръщането на града в национален балнеоложки и курортно-туристически център се забелязва стабилизация на населението, след което настъпва очебиен отлив. Силно лековитите води се използват за пиене /против заболяване на бъбреците, пикочния мехур, диабет, гастрит и др./, за къпане /против ревматизъм, заболявания на периферната нервна система, лумбаго, кожни заболявания и др./. Изградени са почивни домове, балнеосанаториуми.
Сапарева баня е функционално свързана с планинския курорт Паничище, отстоящ на 10 км. южно от него. През Сапарева баня минават много туристи на път за Седемте рилски езера.
Забележителности около Сапарева баня
Средновековна църква „Свети Никола“
Възрожденска църква „Свети Георги“
Възрожденска църква „Свети Четиридесет мъченици“
Паметник на загиналите в Отечествената война
В Сапарева баня е единственият гейзер Европа