Къкринското ханче

Къкринското ханче, в което на 26. XII. 1872 г. е заловен Апостолът на българската свобода Васил Левски, се намира в горния край на село Къкрина.

Старото Къкринско ханче било едноетажно. Имало три одаи — за кръчма, за спалня, а трета за склад на вино, ракия и сол. Под един и същ покрив с него се намирал и яхърът. Ханчето било оградено с дървен плет. В нашата история ханчето в Къкрина е известно като комитетско ханче. На мястото на старото Къкринско ханче днес се намира възстановеното, което е превърнато в музей.

Съдържател на ханчето но време на залавянето на Апостола бил Христо Цонев Латинецът. Левски познавал ханджията още от легията на Раковски в Белград. Латинецът бил изпратен от Ловчанския комитет със задача да поддържа ханчето и да помага на делото за освобождението на поробеното отечество. Ханджията Христо Цонев напълно оправдал възложеното му доверие от страна на комитета.Тук той устройвал срещи на членовете на Ловчанския комитет, а в селото изградил местен революционен комитет от 6—7 членове и 15 съмишленици.

Едновременно със залавянето на Апостола турците арестували и Латинецът. След освобождението му той не се върнал вече в Къкрина. Ханчето останало безстопанствено, в резултат на което се разрушило до основи. На мястото на разрушеното ханче била построена двуетажна къща. Към 1927 г. сред прогресивната интелиген­ция от Къкрина и Ловеч назряла мисълта да се възстанови ханчето за спомен на поколенията. Изграден бил специален акционен комитет. Буржоазното правителство се съгласило ханчето да бъде възстановено, обаче не отпуснало никакви средства. Акционният комитет събрал пари и материали от населението на тогавашния Плевенски окръг. Със събраните средства къщата била купена. Започнало възстановяването на ханчето по спомени на стари хора. Организирана била акция и сред учениците за събиране на експонати, които били предавани на комитета. Ханчето било подредено като музей и открито за посещение.

От 1957 г. след съответно преустройство отново хан­чето било открито за посещение. През 1965 г. в двора му бе поставен барелеф на Васил Левски и бе изградена битова чешма. Възстановена бе битовата уредба на хан­чето от времето на Апостола. Уредена е и скромна документална изложба.

error: Content is protected !!