Крепост при село Крупник

На 2 км югозападно от село Крупник, Благоевградско, се намира местност Градището. От нея се открива великолепен обзор към долината на река Струма и към прохода Предела, водещ към долината на река Мес­та. Местността е обрасла с гъста растителност. Тя не позволява да се определи с точност площта, оградена от дебела крепостна стена, чии­то останки се наблюдават тук-там на терена. По-значителни са руини­те върху малка тераса в подножието на билото — твърде е възможно някои от тях да са останки от средновековни или дори от късноантични жилищни постройки. Градежът на стените е от местен ломен ка­мък, споен с бял хоросан. Археологически разкопки в крепостта не са правени, но намерените по повърхността материали — главно битова и строителна керамика — сочат, че крепостта е възникнала през къс­ната античност и е просъществувала до края на XIV в.

Коя е била тази значителна планинска крепост? Историческите из­вори мълчат за нея до края на XIV в. Името и — Градището — показ­ва, че тази крепост е прераснала в градско поселение. Богатите архео­логически материали от XIII—XIV в. сочат, че това е станало най-вероятно по времето на Иван Асен II (1218—1241 г.), когато българ­ската държава за първи път в историята си включва Солун и Солун­ското поле в своите граници. Това породило необходимост от защита на населението по протежението на важния солунски път по долината на река Струма и наложило възстановяването, укрепването или изграж­дането на редица крепости в този район — една от тях е и Градището.

Един исторически извор от по-късно време хвърля допълнително светлина върху миналото на крепостта. Това е великолепният памет­ник на българската писменост и бългapcкoтo злaтapcкo изкуство, из­вестен под името Крупнишкото евангелие. То съдържа приписка, в която се казва, че е написано по поръчка на митрополита на „град Крупник”. Сведението е изключително интересно, тъй като посочва не само градския характер на селището, но и обстоятелството, че Крупник е бил седалище на епископия. Приписката е датирана от XIV в., но е изключено да се мисли, че епископският център в Круп­ник е създаден по време на османското владичество в българските земи, а също че тогава крепостта е категоризирана като град. Тези стойности на планинската крепост очевидно са достояние от епохата на независимата българска държава. Съществуването им и през XIV в. е указание, че градът не е бил разрушен от османските нашест­веници при завладяването на българската държава, а е бил запазен и включен в османската държавна система. По-късно, вероятно през XIV в., градът крепост Крупник е напуснат и изоставен от население­то му, което основало сегашното селище в подножието на върха, а крепостните стени рухнали под напора на времето.

Село Крупник се намира на 7 км южно от гр. Симитли , Благоевград­ско. Крепостта при Крупник отстои на около 30 мин. път пеша от селото.

error: Content is protected !!