Античен град Ескус

Когато римляните достигнали с легионите си Дунава,издигнали по бреговете на реката крепости—да пазят границите си откъм север. Ето така се родил и Ескус, някъде около началото на Iв. Мястото на крепостта е Стратегическо—оградено е на север и запад от реките Дунав и Искър (Ескус),от където навярно иде и името на древното селище.На изток и на юг има незначителни хълмове.

От начало Ескус бил военна квартира на два римски легиона,но когато Траян прехвърлил границите на империята си отвъд Дунава, Ескус бил наречен с фамилното име на императора—Улпия и получил самостоятелно управление на град.Два века по-късно,по време­то на император Константин Велики,от Улпия Ескус през широките води на Дунав бил прехвърлен на север як мост,строен по проект на античния архитект Аполодор. В VI век аварите носят разорение за римския град. Върху развалините му през средновековието се настанили българите,а в сетнешните векове,след падането на България под османско иго,върху цветущия някога град легнала забрава.

Споменът за старите римски крепести по великата река Дунав предизвикал интерес у археолозите.Началото било през 1905г. Копка по копка из руините се показали…вековете.

И сега посетителят вече може да се разходи из древния град,чиито разкопки са недалеч от село Гиген.

… Широки,дори до седем метра улици, настлани с дялани камъни и с тротоари
отстрани.Редят се остатъци от частни и обществени сгра­ди, богато декорирани с колони, капители ,орнаменти.Водопровод и канална мрежа говорят за високо ниво на благоустройството по него време.Разкрити са форумът—централният градски площад,и остан­ки от храма на богинята на щастието—Фортуна.Особено интересна е запазената мозайка.Изобразена е сцена с четири човешки фигури, три от които с маски на лицата,навярно актьори,играят пиеса. Гръц­кият надпис изяснява:„Ахейци от Менандър”.Така българските архео­лози направиха значително откритие за световната култура—касае се за неизвестна комедия на Менандър (342—291г.пр.н.е.)„Ахейци”, които със съдържанието си ни пренася в епохата на Илиадата. Инте­ресни са и някои странични сцени от мозайката—с петли,риби, гли­гани ,лъв и мечка.

Ескус е важна забележителност от времето на римляните по нашите земи.

error: Content is protected !!